Psychoterapeuta Lubin

Psychoterapeuta Lubin | Legnica

Psychoterapia w Lubinie, Legnicy i Głogowie


Psychoterapeuta | Lubin | Legnica | Głogów

Jaka jest różnica między psychologiem a psychoterapeutą?

Psychoterapeuta Lubin | Legnica. Oba terminy określają osoby, które zawodowo pracują w obszarze zdrowia psychicznego. Jednak okazuje się, że różnice pomiędzy psychologiem a psychoterapeutą są i to bardzo istotne! O czym warto wiedzieć, kierując się wyborem najlepszego specjalisty?

Pierwsza różnica: kwalifikacje

Przy wyborze specjalisty, do którego chcemy zwrócić się ze swoimi trudnościami. Zawsze warto sprawdzić, jakie kwalifikacje posiada dana osoba. Na stronie Medimental wszystkie informacje dotyczące wykształcenia, doświadczenia oraz zakresu świadczonej pomocy można znaleźć w specjalnej zakładce „Kim jesteśmy?”. W trosce o komfort naszych klientów, każdy psychoterapeuta, współpracujący z Medimental, na prośbę pacjenta jest gotów przedstawić odpowiednie dokumenty, potwierdzające jego wykształcenie.

Psycholog to osoba, która ukończyła studia na kierunku psychologia i zdobyła tytuł licencjata bądź magistra. Z kolei psychoterapeuta, to specjalista, który ukończył 4-letnią szkołę psychoterapii lub jest w trakcie jej realizacji. O osobach w trakcie szkolenia zwykło się mówić „psychoterapeuta w trakcie procesu certyfikacji”. Natomiast absolwenci szkoły psychoterapii zyskują miano certyfikowanego psychoterapeuty (po pozytywnie zdanym egzaminie). Istnieje kilka głównych nurtów psychoterapeutycznych. Jednak w Medimental kładziemy nacisk na psychoterapię poznawczo-behawioralną – nasze doświadczenie podpowiada nam, że jest to nurt mający wysoką skuteczność w leczeniu zaburzeń psychicznych. Ponadto z technik poznawczo-behawioralnych mogą korzystać nie tylko dorośli, ale również dzieci i młodzież. Psychoterapeuta Lubin | Legnica

Szkoły psychoterapii zazwyczaj mają wysokie wymagania, dotyczące kryteriów przyjęcia na studia. Jednym z nich jest posiadanie wykształcenia psychologicznego lub medycznego. To znacząco ogranicza dostęp do tych studiów osobom, które nie są związane z psychologią lub medycyną. Z uwagi na fakt, że w Polsce nie ma ustawy, która jasno definiowałaby zawód psychoterapeuty, często można spotkać się z osobami, które oferują usługi psychoterapeutyczne, nie mając ku temu odpowiednich kwalifikacji. Dlatego przypominam: przy wyborze specjalisty warto zwrócić uwagę na to, czy ukończył kilkuletnią szkołę psychoterapii. Czy też krótkoterminowe „kursy”, które niestety często nie dają odpowiedniego przygotowania do prowadzenia psychoterapii.

Druga różnica: doświadczenie

Tutaj do głowy przychodzi mi stara, dobra zasada: doświadczenie to najlepszy nauczyciel. Żadne teoretyczne przygotowanie nie dostarczy takiej ilości wiedzy, jaką niesie ze sobą praktyka. Żeby było jasne: psycholog może posiadać o wiele bogatszy zawodowy dorobek, niż psychoterapeuta. Jednak od psychoterapeuty wymaga się, aby w trakcie kilkuletniej szkoły psychoterapii odbył wiele godzin stażu.  Po to, aby rozwinąć jak najwięcej umiejętności przydatnych w zakresie prowadzenia psychoterapii.

Na psychologach ciąży jedynie wymóg odbycia obowiązkowych praktyk w trakcie studiów. Często w mniejszym zakresie godzin i w placówkach, które nie świadczą usług w zakresie psychoterapii. Dodatkowym aspektem jest regularne superwizowanie swojej pracy – superwizja polega na omawianiu prowadzonych przez siebie procesów psychoterapeutycznych wraz z superwizorem. (Czyli terapeutą „nadzorującym” poniekąd pracę psychoterapeuty, który dostarcza wielu cennych informacji zwrotnych, pozwalających na ciągłe doskonalenie swojego warsztatu pracy). Warto zatem sprawdzić, czy psychoterapeuta, do którego zamierzamy się udać, poddaje swoją pracę regularnej superwizji. Gdyż świadczy to o jego nieustannym poszerzaniu swoich kompetencji. Psychoterapeuta Lubin | Legnica

Trzecia różnica: zakres pomocy

Psycholog to osoba, która jest odpowiednio przeszkolona w zakresie świadczenia takich usług, jak diagnoza psychologiczna lub interwencja kryzysowa. Może zaoferować wsparcie w trudnej sytuacji, prowadzić psychoedukację, zmierzającą do lepszego poznania siebie i problemów, z jakimi się borykamy. Udzielić wskazówek wychowawczych rodzicom, zmagających się z trudnymi zachowaniami swoich dzieci… Często kompetencje psychologa różnią się zależnie od tego, w jakim miejscu jest zatrudniony bądź jakie dodatkowe kursy czy szkolenia zrealizował. Z kolei psychoterapeuta oferuje psychoterapię – a więc pogłębioną pracę w zakresie rozmaitych trudności, w tym zaburzeń psychicznych. Psychoterapia jest zalecana osobom zmagającym się z depresją, zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami osobowości, dysfunkcjami seksualnymi, ADHD, zaburzeniami odżywiania, uzależnieniami… Lista zaburzeń i trudności jest bardzo długa.

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości, dotyczące specjalisty, którego wybrać, warto skontaktować się z nami telefonicznie. W trakcie krótkiej rozmowy będziemy w stanie pomóc Państwu w wyborze odpowiednio wykwalifikowanego psychoterapeuty. Wierzymy, że nurt poznawczo-behawioralny ma wiele do zaoferowania, dlatego zapraszamy do skorzystania z naszej oferty psychoterapii. Psychoterapeuta Lubin | Legnica

Autorka: Magdalena Frąckowiak

Psychoterapeuta w Lubinie